
Все повече компании се стремят да улеснят производството на свежи храни в непосредствена близост до големите градове, а с това и достъпа им до крайния потребител. Нова концепция наречена Stadtfarm (градска ферма бел. прев.) прави възможно развитието на градско земеделие в затворена система и на ограничени площи и с възможно най-малък разход на ресурси. Проектът Stadtfarm е стартира през 2017 година след три години на лабораторни изследвания, като първата ферма е изградена на 2,5 хил. кв. м.
Тя е изградена в берлинското предградие Лахтенберг, и в нея се отглежда риба и най-различни растения. Сега създателите на концепцията търсят финансова подкрепа чрез Crowdfunding платформата Econeers.de за разрастване на мрежата от подобни градски ферми.

Такива градски ферми се изграждат в специални аква-терапоник паркове (Aqua-Teraponic Parks). Това са затворени пространства, в които чрез специална бактерия, отделяните от рибите отпадъци се превръщат в тор, а водата от аквариума отива в земята, като се добавят и дъждовни червеи. Така се постига двоен ефект- от една страна растенията вземат необходимите им хранителни вещества, а от друга пречистват водата, която се връща в аквариума. Целта на проекта е да се подпомогне изграждането на още подобни паркове в германската столица и повишаване на възприятието на хората за това, че е възможно в градски условия да се произвеждат устойчиви и здравословни биологични храни.
В аква-терапоник парковете се отглежда африкански сом, като на площ от 1 000 кв. метра се произвежда риба, с която могат да се изхранят до 17 хил. души, и зеленчуци за храна на 90 души. За сравнение при конвенционалното земеделие за това са необходими пет пъти повече площи и 750 хил. литра вода. За отглеждането на рибата не се използват антибиотици и хормони на растежа. „Рибата е наистина прясна, и хората които обичат да си похапват рибни деликатеси, ще го оценят, а особеното е, че всичко за приготвянето им идва директно от ук- от сърцето на Берлин”, казва готвачът Йендрик Визентал.

Технологията на тези паркове прави възможно производството на екологично чиста храна директно в градски условия, което я прави изключително икономически изгодна, и то без използване на пестициди или допълнителни торове. Част от растенията отглеждани в подобни условия могат да се преработват във вкусни супи и салати, които да се предлагат чрез локални магазини или директно от фермата. Тъй като тя е в сърцето на града, а всичко се предлага свежо, практически няма разходи за съхраняване на храната, а тези за транспорт са сведени до минимум.
Мартин Иванов
по материали от интернет
Снимки: Econeers.de