Зеленото злато на Калабрия е търсено заради богатото съдържание на етерични масла

Той е малък и зелен плод- хибрид между зелен лимон и кисел портокал. Отглежда се основно в Калабрия,. Расте на ниски дървета, като цъфти през април, а плодовете се прибират между ноември и март. Някои смятат че бергамот е внесен в Италия през 18-ти век, а според други този цитрусов плод е бил познат на древните египтяни.

Бергамот е доста търсен по света, защото е богат на етерични масла. „В първата си фаза на растеж плодовете са още зелени, а есенцията която се извлича от него е тъмно зелена. Тя намира широко приложение в козметиката и фармацевтичната индустрия”, разказва Анджело Ломго.
В неговата семейна ферма обаче се цени всичко –от кората до плодовете, а не само етеричните масла. За извличането на литър етерично масло са необходими около 200 килограма плодове, след което от него се произвеждат не само козметични продукти като парфюми и кремове, но и ликьор, сокове и сладка и бомбони.

Все пак италианците трябва да са благодарни на германеца Йоахим Мариа Фарина, който открил ценните качества на този плод, създал на основата на етерично масло от бергамот още през 18-ти век ароматна вода, която се произвежда и до днес, и носи името „Кьолнска вода”.
Джузепа Калеа е израснала с плодовете на бергамоте, и е убедена, че именно те са причината да се чувства все така добре. „Пия сок от бергамот, а когато прибираме реколтата си похапвам по някой и друг плод, защото е полезно за холестерина. Това го казват всички, дори лекарите”, казва възрастната жена.
Бергамот е едно истинско чудо, плод с противовъзпалителен ефект, спомагащ за намаляване на температурата и не на последно място доставящ удоволствие със своя вкус и аромат….
Мартин Иванов
по материали на „Дойче Веле”
Снимки: „Дойче Веле”