След ограничаването на европейския внос, руските майстори на сирене развинтиха фантазията си

След ограничаването на вноса на европейски сирена, руските майстори развинтиха своята фантазия, и предлагат най-различни видове сирене, макар рецептата за традиционния облик на този продукт да си остава една и съща- подгряване на млякото, засирване и щом се сгъсти поставяне във форми, посолване, изваждане и обръщане.
„Гледахкак го прави една баба, втора баба, после добавях по нещо от себе си, и така се получи”, казва Жанета Абнева пред Първи канал на руската обществена телевизия. Повечето потребители вече са привикнали към сирене „Бри” или „Камамбер” в бяла плесен Made in Russia, но в Толиати например го правят в жълто. Местните майстори предлагат и сирена с множество добавки. „Правим сирене с домати, маслини или орехи. При нас може да намерите и рядко срещан за руските ширини вид сирене с трюфели”, казва Наталия Вдовина.

В Санкт Петербург пък си направили експеримент- съединявайки различни класически рецепти за производство на сирене в една. Получило се нещо уникално- сирене с коричка сцвят на грозде съчетаващо по нещо от френския и италианския вкус, както признава една майсторка. Продуктът никак не е евтин, но производителите обещават да не спират до тук.
Конкуренцията между отделните мандри е много висока. Само в Подмосковието има 50-тина дребни производители на сирене.Една от тях открил и Кирил Шаршуков за да не подведе партньорите си след спирането на вноса от Европа. „Когато спря вносът, ние бързо направихме наша мандра’, казва майсторът. В началото започнали с производство от 20 килограма на ден, а сега правят по два тона сирене- „Моцарела” и „Буратто” . Сирената се наел да тества италианският готвач Мирко Оджаго. Започнал да изтисква моцарелата като лимон. „Това е много важно, защото показва кога има мляко вътре. Това е много добър показател”, дава експертното си мнение майсторът от Апенините.

Тайната за истинското сирене е в млякото, като например в това на известната порода крави – „Джърси”, която се развъжда в една кравеферма в Подмосковието. Там закупили 200 глави добитък от Дания, а млякото от тях е с високо съдържание на белтъци. „Съдържанието на белтъци достига до 4%, а на мазнини до 7,5%”, казва главният зоотехник във фермата Олга Атрина. Според специалистите животните от тази порода са доста по-капризни от своите посестрими оцветени в черно и бяло, но вече дават първото потомство, което е гаранция, че руските майстори ще продължават да произвеждат все по-качествени сирена.
Мартин Иванов
По материали на ОРТ
Снимки: ОРТ