
Как би изглеждал бургер почти без мазнина или сладолед без захар? Вместо от калории, тези храни са от множество хартиени парченца. Играта с цветове и форми дават дълбочина на произведенията на френската дизайнерка Мод Вантур, която стои зад това изчистено и триизмерно хартиено изкуство. „Работата позволява използването на различни техники. Може да се реже, да се сгъва или да се слепва. Човек може да прави всичко с хартия.Въпреки че работя отдавна с нея, винаги откривам нови неща и изпробвам най-различни методи на работа”, казва 33 годишната дизайнерка.
В нейното ателие в южната част на Париж създава истински произведения на изкуството. Открива любовта към хартията по време на следване в едно училище по изкуствата. За да създаде един триизмерен обект от хартия се нуждае от двуизмерен пример на своя компютър. Там може да определи как точно и на кои места трябва по-късно да се огъне хартията. За работата с този материал се нуждае от търпение и чувствителни пръсти. Допада и това, че при нейната работа не се нуждае от машини, а майстори всичко ръчно, и ако има грешки, много бързо може да бъдат отстранени.
„Работата е доста трудна, но най-малкото имам реална представа за това, какво искам да направя, защото нещата съществуват в реалността, и само трябва да направя същите от хартия. Това може да продължи доста дълго време. Най-трудното е, когато се опитвам да създам нещо собствено. Първо трябва да развия идеята, защото нямам представа как изглежда”, казва още тя.

Вдъхновява се от почти всичко в родния Париж. Понякога намира идеи в книгите или списанията, друг път при разходка в града. Избира сама хартията, като обръща внимание освен на дебелината и на нейната повърхност. „Зависи много от това от какво чувство се ръководя, и от това, каква история искам да разкажа. Ако става дума за нещо тъжно, използвам тъмни цветове, а с помощта на светли цветове придавам нужния контраст. Ако пък искам да разкажа нещо по-леко, използвам пастелни цветове”, разкрива дизайнерката. Според нея цветовете могат да определят усещанията ни.
Безброй международни компании вече обръщат внимание на творчеството на Мод Вантур. Сред клиентите и са производители на часовници, производители на спортно облекло или на парфюми. Въпреки дигиталните времена в които живеем, модата на хартията остава неразрушима. „Ние винаги ще се нуждаем от нея. Тя е нещо смислено, един обект, който всеки може да задържи. Ние живеем в дигитални времена, но имаме нужда от нещо, което да остане реално”, казва Мод.
Нейният талант е оценяван не само от рекламния бранш, но в една от парижките галерии е подредена изложба с някои нейни творби. И въпреки че хартията е основното и средство с което работи, младата дизайнерка експериментира и сдруги материали. „Започнах да работя с други материали като пластмаса, метал или дърво. За тях имам нужда да използвам други техники. И ако се комбинират с хартията, , може да се получи нещо комплексно и изненадващо”, споделя тя.
Мод Вантур едва ли ще се откаже напълно от хартията, защото точно чрез нея може най-добре да изрази своите фантазии.
Мартин Иванов
По материали на „Дойче веле”
Снимки: „Дойче Веле”/скрийншот