Мнозина не могат да си представят деня без шоколад. Без какао обаче шоколад няма как да се направи. В следващия репортаж от “Дойче Веле “ ни разкриват някои от тайните за направата на швейцарския шоколад.
“Традиционно швейцарският шоколад като вид е млечен шоколад. Това означава шоколад с 86% съдържание на какао”, казва Лаура, която е съоснователка на шоколадената манифактура “Ла Флор”. В нея правят изкушението изцяло ръчно.

Основните съставки за техния шоколад са захарта и маслото от какао. “Това е извлечената от какаовите зърна мазнина, към което ако искаме да направим млечен шоколад добавяме мляко на прах”, разяснява тя. Най- важното нещо, което определя вкуса на швейцарския шоколад са какаовите зърна.. “От “Ла флор” доставят какаото си основно от регионите на Латинска и Централна Америка, и в по-малка степен от Африка”, казва Кристиан Велес собственик на плантация за какао в Колумбия. Освен какаото с Швейцария го свързват и неговите прародители, чийто корени са от алпийската страна.
“В естествени условия какаовите дървета израстват на височина до 5 метра, и плодовете растат в основата им, а не на върха като нормалните плодове. “Обикновено се взема какаовия плод, разрязва се на две и вътре се намират зърната. Поставят се в дървени касетки като се покриват с листа от банани. Така с помощта на бактериите се иницира първичната ферментация на зърната. Следва един процес от постоянно обръщане на зърната, който продължава пет-шест дни за да се получат търсените вкусови качества”, разкрива експертът.

“Първото нещо което трябва да направим със зърната е да ги раздробим, премахвайки обвивката, а това,което е вътре, съдържанието се изпича, като при всяка рецепта изисква свой начин на изпичане на какаото”, казва Лаура.

Знаете ли защо например при направата на млечен шоколад не се използва свежо мляко? “Защото то съдържа голям процент влажност, а влагата и шоколада не са приятели. Ето защо никога не трябва да използваме свежо мляко, а винаги да добавяме мляко на прах”, отговаря Лаура. Вече изпечените какаови стружки се смелват в специална мелница с помощта на два гранитени камъка. Захарта също се добавя много бавно, и когато масата е достатъчна, се прибавя какаовото масло, което трябва да е разтопено. Следва процес на конширане на шоколадовата маса, което означава изтегляне на въздуха от нея чрез въртене. Така шоколадът придобива своя наситен сладък вкус. И тъй като шоколадът е източник на щастие, за мнозила направата му си остава работа-мечта.
Мартин Иванов
по материали на “Дойче Веле”
Снимки: “Дойче веле”/скрийншот