Най-малката пивоварна за крафт бира у нас ще предлага и американски ейл
В последните години занаятчийското производство на крафт бира в страната търпи непрекъснато развитие а Северозападна България въобще като едно от средищата на пивоварната индустрия у нас не изостава от тази тенденция, особено след появата на сцената на крафт бирите на „Чипровско пиво“.
Примерът на най-малката пивоварна у нас е повече от заразителен, защото от идеята до нейната реализация били нужни едва около 16 месеца. Днес не без големите усилия, находчивост и най-вече предприемачески дух на нейния основател Цветомир Стефанов 330 милилитровите бутилчици с елегантен вид са неизменна част от всяко едно събитие из Северозапада. А в първите дни на юни в региона на Белоградчик и Чипровци те се редят едно след друго. Откриваме Цветомир на едно от тези събития, двудневния фестивал на ферментиралите храни в малкото планинско селце Превала.

„От наемането на сградата до представяне на всички документи и стартирането ни отне около година и четири месеца. Произвеждаме 170 литра на една партида което ни прави най-малката пивоварна в България“, разказва Цветомир. С наличното оборудване, което сами са си изработили месечно могат да произведат до 20 партиди крафт бира, което прави 10 хил. 330 милилитрови бутилки на месец.
Качеството преди всичко

„В сравнение с големите пивоварни ние използваме качествени суровини, без да слагаме немалцувани суровини, извлечени по химически път ензими и хмелов екстракт. Използваме си и хмел и малц, като при нас другото ключово нещо е , че всичките ни процеси са изцяло ръчни. Нямаме автоматизация. Оборудването ни не е готова закупена инсталация, която да сме я взели и монтирали, а сами сме си измислили къде какъв съд да сложим, какъв кран или нагревател да направим за да постигнем някаква индивидуалност, продължава младият предприемач.
Показателен за неговия предприемачески дух е и фактът, че завършвайки средното си икономическо образование, Цветомир разработил бизнес план под формата на дипломна работа за производството на медовина.

„Мисля че интересът към бира като нашата непрекъснато расте и ще продължава да се увеличава. През 2014 година е основана първата занаятчийска пивоварна у нас, като сега те наброяват 15-20“ продължава той. Малките пивоварни вече си имат и асоциация на микропивоварните, в която членуват производители на оборудване и търговци и производители на суровини. Освен в региона чипровската крафт бира може да се намери и на фермерския пазар пред НДК, като предпочитат да предлагат пивото на място и от извора“ в Чипровци. „Имаме идея през тази година да направим къща за гости с ресторантска част за да можем да предлагаме на гостите на града едно по-комплексно туристическо преживяване“, разкрива Цветомир.
Първоначално се запалил по производството на вино и ракия, докато не попаднал на статия в мрежата за производството на домашна бира. Продължил да чете, да обогатява познанията си и „засища“ интереса си с информация за занаятчийското производство на бира. Така на 18 юни 2018 година било поставено началото на летоброенето на пивоварството в Чипровци. „В един неделен ден заедно с баща ми сварихме първата бира в Чипровци. Получихме първите два литра и половина. Резултатът много ни хареса, въпреки че бирата беше мътна и силно алкохолна и не се беше газирала хич“, спомня си той. Постепенно започнали да увеличават капацитета и да усъвършенстват рецептата.

„Така бирата ставаше все по-хубава и по-хубава. Взехме решение, че ние не можем да сме богоизбрани да пием такава бира, и че всички трябва да се докоснат до нея“, продължава Цветомир. Първата им поява пред местната общественост бил фестивалът на Чипровския килим, който се провежда всяка година в края на април и началото на май. Приготвените от тях 500 бутилки с крафт бира се изкупили още в първия ден на фестивала. Подобен небивал интерес още повече го убедил, че трябва да тръгне по пътя на пивоварството, и през март 2020 година влезли в сградата която обитават и в момента. Година по-късно през месец юли получили последния лиценз и разрешение от Агенция „Митници“.
Цветомир определя начинанието си като „огромно приключение, изпълнено с много любов и душа“. Към момента „Чипровско пиво“ е пуснало на пазара светъл и червен ейл, а през зимата са продавали портър.
За лятото Цветомир планира да пусне на пазара американски светъл ейл с американски хмелове, които са с по-плодови цитрусови вкусове. Другата му идея е специална лимитирана серия „Чипровско пиво“ с бабина душица, както в този край наричат мащерката. „Само че ние няма да си я набавим от пазара, а ще отидем на една горска ливада, и ще си я наберем оттам. Взимам баба под ръчичка, кошницата и отиваме на място“, заключава с усмивка Цветомир.
Мартин Иванов