120 часа отнема направата на една цигулка, тъй като всеки един детайл от нея е прецизно и внимателно изработен. Една от майсторките на щрайх инструменти е и 31-годишната Юлия клотц от малкото баварско градче Митенвалд. Известно е с това, че произведените от местните майстори щрайх инструменти се продават по цял свят. Тук се правят както цигулки като например от работилницата на Антон Шпренгерн така и контрабаси от манифактурата „Пьолман“. Юлия Клотц работи в работилницата на Леон Харт, където се произвеждат отделните детайли на инструменти както за начинаещи, така и за професионалисти.

„Всеки един инструмент си има свой собствен почерк, така както всеки един майстор остава своя специфичен почерк. При всяка цигулка може да се види кой майстор я е произвел, кой я е лакирал, и нито един инструмент не прилича на друг“, споделя тя. Манифактурата в която работи е с почти 100 годишна история, и тя ще наследи работата на своя баща в нея. Днес в работилницата се произвеждат по около 50 инструмента годишно. Цената им е между 1 500 и 20 000 евро.
Ангелика, колежката на Юлия просвирва всяка една от новите цигулки, преди да бъдат продадени някъде по света. „Проверява се всяка една нота, всеки отделен ръчен детайл, как е изработен, как изглежда повърхността на цигулката, какво дърво е използвано за основа на всеки един инструмент“, споделя Юлия.
Една от най-старите цигулки запазени в Митенвалд е от 1750 година, а нейният прародител Матиас Клотц е един от родоначалниците на производството на цигулки тук през 1648 година. „Ние правим цигулките все още по старинна 350 годишна традиция, и искаме нашите наследници да ги запазят“, споделя Юлия.
Истинската съкровищница на майсторите от фамилия Клотц е мястото, където се съхранява дървесината за производството на цигулки. Преди да влезе в употреба едно дърво трябва да съхне най-малко десет години. Някои от парчетата дърво тук са на възраст дори над 100 години. „Ако днес започвах като майстор на цигулки, и купувах някое току що отрязано дърво, трябваше да го оставя да съхне най-малко десет години, защото за направата на един инструмент трябва да се използва само старо дърво. Ние купуваме всяка година дърво и го оставяме тук да съхне, така че имаме материал за няколко поколения майстори напред“, продължава тя.
Лакирането придава не само завършен вид на инструмента, но и оказва влияние на неговия звук. Юлия нанася между 20 и 30 слоя лак върху всяка цигулка. Използва много стари лакове, които са били използвани и преди 350 години, а млади майстори като нея се грижат старателно за да не отмре традицията в производството на щрайх инструменти в Митенвалд.
Мартин Иванов
по материали на Дойче Веле“
Снимки: „Дойче Веле“ ./скрийншот